top of page

Earth Day... 2022

Google, zaman zaman anasayfasına özel görseller hazırlıyor. Bugün de o günlerden biri. Dünyaca ünlü arama moturu Google'ın her değişimi büyük merak uyandırıyor. Google'da bugünkü doodle görseli

Dünya Günü( İklim değişikliği) olarak görünüyor. Peki sanat bunun neresinde?
İklim değişikliğini sınırlamak, adil küreselleşme, dünya gıda kaynaklarını güvence altına almak, su ve ormanlar gibi küresel kaynaklarI korumak, salgın hastalıklarla mücadele etmek... bunların hepsi insanlık için hayatta kalmayla ilgili konulardir. peki Sanat bunun neresinde? Bunlar aynı zamanda bence sanat merkezli bir kalkınma politikasının merkezinde bulunmasI her zamankinden daha fazla gereken konulardIr. aynı zamanda tüm politikalarIn kesişen noktalarıdır. türkiye'de politikada bu konularIn dikkate alInmamasIna karşI tepkilere çok alIşIğIz. Ancak yurtdIşInda da böyle tepkilerin trend haber olduğunu okuduğum haberle görmek beni heyecanlandırıyor: haberde Gerçekten harika iki kadın geçiyor!"İki emekli, bir konsey toplantısında bir eko-protestoda kendilerini bir masaya yapıştırdı. Kendilerine “Geleceğin Büyükanneleri” diyen 64 yaşındaki Giovanna Lewis ve Annie Webster, iklim değişikliği eyleminde bulunmadıkları için seçilmiş yetkilileri azarladı. “Petrol sondajı yok” yazılı tişörtler giyerek iklim acil durumu hakkında bir açıklama okudular. Üyeler, #Dorset'te fosil yakıt ve nükleer planlama uygulamalarıyla ilgili bir önergeyi tartışıyorlardı. 70'den fazla meclis üyesi toplantIya devam etmek için başka bir odaya alınmadan önce ikili yuhalandı, ve hatta itilip kakıldı.
Yeşil meclis üyesi Clare Sutton, belediyenin yerel yetkililerin fosil yakıt uygulamalarını reddetmesine izin vermesi için gerekli planlama yasalarını değiştirmesiyle ilgili Hükümete lobi yapması için bir önerge sunmuştu. Mufalifler 41'e 30 karşı oy kullandı.


Muhalif konsey lideri Spencer Flower daha sonra iklim protestocularının konsey tarafından fosil yakıt uygulamalarına daha yumuşak bir yaklaşım getirmesinden korktuğu için karşı bir hareket yaptı. Cllr Flower, Bayan Lewis ve Bayan Webster'ı “anarşist” olarak nitelendirdi ve eylemlerini demokratik olmayan olarak nitelendirdi. Ancak Bayan Lewis şunları söyledi:
“Dorset Konseyi de dahil olmak üzere insanlar bunu yeterince ciddiye almıyor. Neredeyse tüm dünya uzmanları iklim konusunda kararlı adımlar atmak için iki veya üç yılımız olduğu konusunda hemfikir, bundan sonra çok geç olacak. "İklim ve ekolojik acil durum ilanları konusunda ciddilerse, Clare'in hareketini kabul etmek kolay olurdu."...


Güçlüler zayıflara yardım eder – bu ilke sadece aile ve arkadaşlar için değil, aynı zamanda uluslararası toplum ve sanat için de geçerlidir. Bence sanat merkezli bir kalkınma politikası bu nedenle aktif ve ileriye dönük bir barış politikasıdır. Bugün Earth Day yani Dünya Günü; insancıl değerler temelinde, gezegenimizde daha adil ve daha barışçıl bir birlikte yaşama için yeniden düsüne vakti. Çünkü her insan onurlu bir yaşam sürme hakkına sahiptir.
Bu iddiayı gerçekleştirmek için gerekli sanatsal ve düşünsel bilgiye, ve de yeterli teknolojiye sahibiz. İhtiyaç duyulan, açlığın olmadığı bir dünyayı hayata geçirmek ve dünya ile uyum içinde yaşamak ve iş yapmak için kararlı bir küresel çabadır. Ben kendimi 35 senedir resim yapmaya adadim, ama bu son üretim sürecinde, çözüme nasıl anlamlı bir şekilde katkıda bulunabileceğim ve de takipçilerim ve diğer sanatseverler ile birlik olarak ortak fayda konusunda paralel düşünen kuruluşlarla ortaklIk yapmaya karar verdim. Bunlardan bazIlarI Greenpeace ya da WFF gibi tanInan organizasyonlar, ama katkI bakImIndan StudIo II olarak en cok kişiselleşmiş, ölçülebilen ve de sanatseverleri bir araya getirebilecek güce sahip Ecoloji platformu kullanIyorum.
Daha şimdiden birçok ağaç diktik ve farklI net-zero kalkınma programına destek verdik ve de bu konuda sanatseverleri heyecanlandIrmak için yakIn çevremden gün geçtikçe daha cok tavsiye alıyorum. Bu projenin bir parçası olduğum için mutluyum ve sizin de bugün bir göz atmanizi tavsiye ediyorum.Bu yüzden gezegenimiz için bir umut resmi çizmeye ben de devam edeceğim.
10 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Hoşgeldiniz!

Comments


bottom of page